More Views
House Plan #H2737A
Quick Overview
Great room, Kitchen, Nook and Dining Room have 2-step ceilings that max out at 12′. Master Suite has spacious sitting area with view to rear, and access to Florida Room.
2939 sq ft
Great room, Kitchen, Nook and Dining Room have 2-step ceilings that max out at 12′. Master Suite has spacious sitting area with view to rear, and access to Florida Room.
Great room, Kitchen, Nook and Dining Room have 2-step ceilings that max out at 12′. Master Suite has spacious sitting area with view to rear, and access to Florida Room.
| Overall Living Sq Ft | 2939 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 5 |
| Full Baths | 4 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 59 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 75 |
| Depth Inches | 8 |
| Ridge Height | 24'-10" |
| Main Ceiling Height | 12' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame both floors |
| Exterior Finish | Stucco on entire house. |
| Floor One Sq Ft | 2602 |
| Floor Two Sq Ft | 337 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 60 |
| Garage Sq Ft | 515 |
| Total Covered Sq Ft | 3514 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, No Options, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |