More Views
House Plan #H2420A
Quick Overview
10′ ceilings on first floor, and 8′ ceilings on second floor.
2420 sq ft
10′ ceilings on first floor, and 8′ ceilings on second floor.
10′ ceilings on first floor, and 8′ ceilings on second floor.
| Overall Living Sq Ft | 2420 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 48 |
| Width Inches | 6 |
| Depth Feet | 58 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 27'-5" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Stucco on entire house |
| Floor One Sq Ft | 1345 |
| Floor Two Sq Ft | 1075 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 83 |
| Garage Sq Ft | 523 |
| Total Covered Sq Ft | 3026 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, No Options, Right-Reading |
| Secondary Ceiling Height | 8 |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |
| Options Comments | . |