More Views
House Plan #H2372A
Quick Overview
107 sq. ft. of optional sitting area is not included in total covered square footage.
2372 sq ft
107 sq. ft. of optional sitting area is not included in total covered square footage.
107 sq. ft. of optional sitting area is not included in total covered square footage.
| Overall Living Sq Ft | 2372 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 62 |
| Width Inches | 4 |
| Depth Feet | 77 |
| Depth Inches | 8 |
| Ridge Height | 24' 0" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame both floors |
| Exterior Finish | Stucco on front w/ T1-11 siding on sides & rear. |
| Floor One Sq Ft | 1893 |
| Floor Two Sq Ft | 301 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 249 |
| Garage Sq Ft | 460 |
| Total Covered Sq Ft | 3010 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, No Options, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |