More Views
House Plan #REN-1130
Price range: $1,700.00 through $3,000.00
Quick Overview
3137 sq ft
Price range: $1,700.00 through $3,000.00
| Overall Living Sq Ft | 3137 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 77 |
| Width Inches | 6 |
| Depth Feet | 46 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 30'-0" |
| Main Ceiling Height | 94 |
| Wall Construction | 2x4 |
| Floor One Sq Ft | 1583 |
| Floor Two Sq Ft | 1554 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1583 |
| Porches Sq Ft | 326 |
| Garage Sq Ft | 872 |
| Total Covered Sq Ft | 5918 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 202 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
Price range: $1,700.00 through $3,000.00
| Overall Living Sq Ft | 3137 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 77 |
| Width Inches | 6 |
| Depth Feet | 46 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 30'-0" |
| Main Ceiling Height | 94 |
| Wall Construction | 2x4 |
| Floor One Sq Ft | 1583 |
| Floor Two Sq Ft | 1554 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1583 |
| Porches Sq Ft | 326 |
| Garage Sq Ft | 872 |
| Total Covered Sq Ft | 5918 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 202 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Half Baths | 1 |