More Views
House Plan #H3003A
Quick Overview
Ceiling heights are 12′ in the Great Room, Kitchen and Nook, 14′ in the Foyer and Dining Room, 10′ in the Master Bedroom and Bath, and 8′ in the secondary bedrooms.
3003 sq ft
Ceiling heights are 12′ in the Great Room, Kitchen and Nook, 14′ in the Foyer and Dining Room, 10′ in the Master Bedroom and Bath, and 8′ in the secondary bedrooms.
Ceiling heights are 12′ in the Great Room, Kitchen and Nook, 14′ in the Foyer and Dining Room, 10′ in the Master Bedroom and Bath, and 8′ in the secondary bedrooms.
| Overall Living Sq Ft | 3003 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 5 |
| Full Baths | 4 |
| Half Baths | 3986 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 59 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 70 |
| Depth Inches | 6 |
| Ridge Height | 28'8" |
| Main Ceiling Height | 12' |
| Wall Construction | 8" Block first floor, 2" x 4" frame second floor |
| Exterior Finish | Stucco |
| Floor One Sq Ft | 2527 |
| Floor Two Sq Ft | 476 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 277 |
| Garage Sq Ft | 454 |
| Total Covered Sq Ft | 3734 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |