More Views
House Plan #H2551A
Price range: $1,735.00 through $3,320.00
Quick Overview
To view similar 5 BR designs please search our plan H2287A.
2551 sq ft
Price range: $1,735.00 through $3,320.00
To view similar 5 BR designs please search our plan H2287A.
To view similar 5 BR designs please search our plan H2287A.
| Overall Living Sq Ft | 2551 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 5 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 60 |
| Width Inches | 4 |
| Depth Feet | 78 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 23' 3" |
| Main Ceiling Height | 10' vaulted |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Ledgestone, stucco & shakes on front, stucco finish on sides & rear. |
| Floor One Sq Ft | 2551 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 509 |
| Garage Sq Ft | 477 |
| Total Covered Sq Ft | 3537 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Crawl Space |