More Views
House Plan #H2125A
Price range: $1,610.00 through $2,965.00
Quick Overview
To view similar designs please search our plans H2039A, H2047A, H2047B, H2066B and H2118A.
2125 sq ft
Price range: $1,610.00 through $2,965.00
To view similar designs please search our plans H2039A, H2047A, H2047B, H2066B and H2118A.
To view similar designs please search our plans H2039A, H2047A, H2047B, H2066B and H2118A.
| Overall Living Sq Ft | 2125 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement (included), Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 59 |
| Width Inches | 10 |
| Depth Feet | 73 |
| Depth Inches | 10 |
| Ridge Height | 22' 4" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 6" frame main level, 8" block basement |
| Exterior Finish | Brick Veneer |
| Floor One Sq Ft | 2125 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 2186 |
| Porches Sq Ft | 340 |
| Garage Sq Ft | 612 |
| Total Covered Sq Ft | 5263 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Slab, Crawl Space |