More Views
House Plan #H1949A
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
Quick Overview
To view similar 4 BR designs please search our plans H1885A, H1933A, H1933B, H1933C, H1942A, H1942B, H1987A, H2245A, H2245B, H2245C and H3080A.
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
To view similar 4 BR designs please search our plans H1885A, H1933A, H1933B, H1933C, H1942A, H1942B, H1987A, H2245A, H2245B, H2245C and H3080A.
To view similar 4 BR designs please search our plans H1885A, H1933A, H1933B, H1933C, H1942A, H1942B, H1987A, H2245A, H2245B, H2245C and H3080A.
| Overall Living Sq Ft | 1949 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 58 |
| Width Inches | 4 |
| Depth Feet | 65 |
| Depth Inches | 2 |
| Ridge Height | 21' 5" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Stucco front, sheet siding on sides and rear |
| Floor One Sq Ft | 1949 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 475 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Off-Grade |
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
To view similar 4 BR designs please search our plans H1885A, H1933A, H1933B, H1933C, H1942A, H1942B, H1987A, H2245A, H2245B, H2245C and H3080A.
To view similar 4 BR designs please search our plans H1885A, H1933A, H1933B, H1933C, H1942A, H1942B, H1987A, H2245A, H2245B, H2245C and H3080A.
| Overall Living Sq Ft | 1949 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 58 |
| Width Inches | 4 |
| Depth Feet | 65 |
| Depth Inches | 2 |
| Ridge Height | 21' 5" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Stucco front, sheet siding on sides and rear |
| Floor One Sq Ft | 1949 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 475 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Off-Grade |