More Views
House Plan #H1837B
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
| Overall Living Sq Ft | 1837 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 40 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 55 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 23'-4" |
| Main Ceiling Height | 8' vaulted |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame both floors |
| Exterior Finish | Brick veneer & lap or stucco on front, with RB & B siding on sides & rear. |
| Floor One Sq Ft | 1195 |
| Floor Two Sq Ft | 642 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 95 |
| Garage Sq Ft | 481 |
| Total Covered Sq Ft | 2413 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 6 12 |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
| Overall Living Sq Ft | 1837 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 40 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 55 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 23'-4" |
| Main Ceiling Height | 8' vaulted |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame both floors |
| Exterior Finish | Brick veneer & lap or stucco on front, with RB & B siding on sides & rear. |
| Floor One Sq Ft | 1195 |
| Floor Two Sq Ft | 642 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 95 |
| Garage Sq Ft | 481 |
| Total Covered Sq Ft | 2413 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 6 12 |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |