More Views
House Plan #H1792A
$1,345.00 – $2,655.00
Quick Overview
To view similar basement designs please search our plans H1748A, H1784A, H1865A, H1880A, H1920B, H3256A and H3830A.
1792 sq ft
$1,345.00 – $2,655.00
To view similar basement designs please search our plans H1748A, H1784A, H1865A, H1880A, H1920B, H3256A and H3830A.
To view similar basement designs please search our plans H1748A, H1784A, H1865A, H1880A, H1920B, H3256A and H3830A.
| Overall Living Sq Ft | 1792 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement (included), Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 71 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 63 |
| Depth Inches | 10 |
| Ridge Height | 23' 0" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 6" Frame main level, 8" block basement |
| Exterior Finish | Stucco and Ledgestone front, with stucco sides and rear. |
| Floor One Sq Ft | 1792 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1891 |
| Porches Sq Ft | 360 |
| Garage Sq Ft | 1005 |
| Total Covered Sq Ft | 5048 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Slab, Crawl Space |