More Views
House Plan #H1519B
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
Quick Overview
Narrow lot line. To view similar plans search for H1401A, H1488A, H1519A & H1619A.
1519 sq ft
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
Narrow lot line. To view similar plans search for H1401A, H1488A, H1519A & H1619A.
Narrow lot line. To view similar plans search for H1401A, H1488A, H1519A & H1619A.
| Overall Living Sq Ft | 1519 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 34 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 78 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 17' 5" |
| Main Ceiling Height | 8' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Lap siding on front with vertical groove siding on sides and rear |
| Floor One Sq Ft | 1519 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 214 |
| Garage Sq Ft | 414 |
| Total Covered Sq Ft | 2147 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |