More Views
House Plan #H1510A
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
Quick Overview
To view similar plans search for H1482A, H1489A, H1509A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
To view similar plans search for H1482A, H1489A, H1509A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
Additional Room dimensions: Hall Bath: 6’-6” x 8’; BR #2 closet: 6’-6” x 2’; BR #3 closet: 2’ x 5’-2”; Foyer: 5’-8” x 8’; Master Bath: 9’ x 14’-4” (excludes WIC and toilet room); Master WIC: 6’-6” x 8’; Laundry: 5’-8” x 5’-10”.
To view similar plans search for H1482A, H1489A, H1509A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
| Overall Living Sq Ft | 1510 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 47 |
| Width Inches | 10 |
| Depth Feet | 53 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 18'-4" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Stucco on front with hardieboard lap siding on sides & rear |
| Floor One Sq Ft | 1510 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 37 |
| Garage Sq Ft | 449 |
| Total Covered Sq Ft | 1996 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 6 12 |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |
Price range: $1,380.00 through $2,655.00
To view similar plans search for H1482A, H1489A, H1509A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
Additional Room dimensions: Hall Bath: 6’-6” x 8’; BR #2 closet: 6’-6” x 2’; BR #3 closet: 2’ x 5’-2”; Foyer: 5’-8” x 8’; Master Bath: 9’ x 14’-4” (excludes WIC and toilet room); Master WIC: 6’-6” x 8’; Laundry: 5’-8” x 5’-10”.
To view similar plans search for H1482A, H1489A, H1509A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
| Overall Living Sq Ft | 1510 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 47 |
| Width Inches | 10 |
| Depth Feet | 53 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 18'-4" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Stucco on front with hardieboard lap siding on sides & rear |
| Floor One Sq Ft | 1510 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 37 |
| Garage Sq Ft | 449 |
| Total Covered Sq Ft | 1996 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 6 12 |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |