More Views
House Plan #H1363A
Quick Overview
Stepped ceiling in Master BR. Eat in kitchen. To view similar plans search for H1260A, H1262A, H1264A, H1272B, H1343A, H1409A & H1495A.
1363 sq ft
Stepped ceiling in Master BR. Eat in kitchen. To view similar plans search for H1260A, H1262A, H1264A, H1272B, H1343A, H1409A & H1495A.
Stepped ceiling in Master BR. Eat in kitchen. To view similar plans search for H1260A, H1262A, H1264A, H1272B, H1343A, H1409A & H1495A.
| Overall Living Sq Ft | 1363 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 1 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 32 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 66 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 19' 0" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Stucco on front w/ sheet siding on sides & rear. |
| Floor One Sq Ft | 1363 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 129 |
| Garage Sq Ft | 261 |
| Total Covered Sq Ft | 1753 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |