More Views
House Plan #GHD2087
Quick Overview
*Insulated Concrete Form Home
*NorthWest Style
*Large Great Room With Fireplace
*Raised Island In Kitchen
*Laundry Room
*Full Master Bathroom With Spa Tub And Walk-In Shower
*Guest Suite
*Loft
*Insulated Concrete Form Home
*NorthWest Style
*Large Great Room With Fireplace
*Raised Island In Kitchen
*Laundry Room
*Full Master Bathroom With Spa Tub And Walk-In Shower
*Guest Suite
*Loft
*Insulated Concrete Form Home
*NorthWest Style
*Large Great Room With Fireplace
*Raised Island In Kitchen
*Laundry Room
*Full Master Bathroom With Spa Tub And Walk-In Shower
*Guest Suite
*Loft
| Overall Living Sq Ft | 2177 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Crawl Space, Slab |
| Bedrooms | 2 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 88 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 47 |
| Depth Inches | 6 |
| Ridge Height | 25'5" |
| Main Ceiling Height | 2496 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding, Stone, Shake |
| Floor One Sq Ft | 1827 |
| Floor Two Sq Ft | 330 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 458 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 804 |
| Total Covered Sq Ft | 3439 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 10 1:2 |
| Foundation | Crawl Space, Slab |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Half Baths | 1 |
*Insulated Concrete Form Home
*NorthWest Style
*Large Great Room With Fireplace
*Raised Island In Kitchen
*Laundry Room
*Full Master Bathroom With Spa Tub And Walk-In Shower
*Guest Suite
*Loft
*Insulated Concrete Form Home
*NorthWest Style
*Large Great Room With Fireplace
*Raised Island In Kitchen
*Laundry Room
*Full Master Bathroom With Spa Tub And Walk-In Shower
*Guest Suite
*Loft
| Overall Living Sq Ft | 2177 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Crawl Space, Slab |
| Bedrooms | 2 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 88 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 47 |
| Depth Inches | 6 |
| Ridge Height | 25'5" |
| Main Ceiling Height | 2496 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding, Stone, Shake |
| Floor One Sq Ft | 1827 |
| Floor Two Sq Ft | 330 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 458 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 804 |
| Total Covered Sq Ft | 3439 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 10 1:2 |
| Foundation | Crawl Space, Slab |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Half Baths | 1 |