More Views
House Plan #GHD2033
Quick Overview
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Vaulted Ceilings
*Fireplace
*Breakfast Bar
*Garage
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Vaulted Ceilings
*Fireplace
*Breakfast Bar
*Garage
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Vaulted Ceilings
*Fireplace
*Breakfast Bar
*Garage
| Overall Living Sq Ft | 1968 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Crawl Space |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 48 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 56 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 19'5" |
| Main Ceiling Height | 2247 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding |
| Floor One Sq Ft | 1968 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 533 |
| Total Covered Sq Ft | 2501 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 5:12 |
| Foundation | Crawl Space |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Vaulted Ceilings
*Fireplace
*Breakfast Bar
*Garage
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Vaulted Ceilings
*Fireplace
*Breakfast Bar
*Garage
| Overall Living Sq Ft | 1968 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Crawl Space |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 48 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 56 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 19'5" |
| Main Ceiling Height | 2247 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding |
| Floor One Sq Ft | 1968 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 533 |
| Total Covered Sq Ft | 2501 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 5:12 |
| Foundation | Crawl Space |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |