More Views
House Plan #GHD2015
Quick Overview
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Possible HUD Home
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Possible HUD Home
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Possible HUD Home
| Overall Living Sq Ft | 1192 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Slab |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 1 |
| Garage Stalls | 136 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 44 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 31 |
| Depth Inches | 9 |
| Ridge Height | 15'11" |
| Main Ceiling Height | 95 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding |
| Floor One Sq Ft | 1192 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 0 |
| Total Covered Sq Ft | 1192 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 6 12 |
| Foundation | Slab |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | No Options, Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Possible HUD Home
*Insulated Concrete Form Construction
*Covered Entry Porch
*Possible HUD Home
| Overall Living Sq Ft | 1192 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Slab |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 1 |
| Garage Stalls | 136 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 44 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 31 |
| Depth Inches | 9 |
| Ridge Height | 15'11" |
| Main Ceiling Height | 95 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding |
| Floor One Sq Ft | 1192 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 0 |
| Total Covered Sq Ft | 1192 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 6 12 |
| Foundation | Slab |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | No Options, Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |