More Views
House Plan #AHP 29084
Quick Overview
FARMHOUSE TRADITIONAL; CASTLEBERRY
2177 sq ft
FARMHOUSE TRADITIONAL; CASTLEBERRY
FARMHOUSE TRADITIONAL; CASTLEBERRY
| Overall Living Sq Ft | 2177 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF Set |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 60 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 43 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 27'-0" |
| Main Ceiling Height | 94 |
| Wall Construction | 2x4 |
| Exterior Finish | SIDING |
| Floor One Sq Ft | 1000 |
| Floor Two Sq Ft | 1177 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 182 |
| Garage Sq Ft | 876 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Artwork | Site Plan |
| Conversions | Convert to 2x6 |
FARMHOUSE TRADITIONAL; CASTLEBERRY
FARMHOUSE TRADITIONAL; CASTLEBERRY
| Overall Living Sq Ft | 2177 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF Set |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 60 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 43 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 27'-0" |
| Main Ceiling Height | 94 |
| Wall Construction | 2x4 |
| Exterior Finish | SIDING |
| Floor One Sq Ft | 1000 |
| Floor Two Sq Ft | 1177 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 182 |
| Garage Sq Ft | 876 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Artwork | Site Plan |
| Conversions | Convert to 2x6 |