More Views
House Plan #66503-18
Price range: $850.00 through $1,600.00
Quick Overview
1829 sq ft
Price range: $850.00 through $1,600.00
| Overall Living Sq Ft | 1829 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | 5 Plan Sets, 8 Plan Sets, Reproducible Vellum |
| Foundation Options | Slab |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 38 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 80 |
| Depth Inches | 5 |
| Ridge Height | 26'-2" |
| Main Ceiling Height | 323 |
| Wall Construction | 2x4 |
| Exterior Finish | Brick/Siding |
| Floor One Sq Ft | 1829 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 284 |
| Garage Sq Ft | 451 |
| Total Covered Sq Ft | 2564 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | 4522 |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
Price range: $850.00 through $1,600.00
| Overall Living Sq Ft | 1829 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | 5 Plan Sets, 8 Plan Sets, Reproducible Vellum |
| Foundation Options | Slab |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 38 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 80 |
| Depth Inches | 5 |
| Ridge Height | 26'-2" |
| Main Ceiling Height | 323 |
| Wall Construction | 2x4 |
| Exterior Finish | Brick/Siding |
| Floor One Sq Ft | 1829 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 284 |
| Garage Sq Ft | 451 |
| Total Covered Sq Ft | 2564 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | 4522 |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |