More Views
House Plan #H2257A
Quick Overview
To view similar 4 BR designs please search our plans 2334A, H2337A, H2480A and H2541A. To view similar designs with a 5th bedroom please search our plans H2735A and H2737A.
2257 sq ft
To view similar 4 BR designs please search our plans 2334A, H2337A, H2480A and H2541A. To view similar designs with a 5th bedroom please search our plans H2735A and H2737A.
To view similar 4 BR designs please search our plans 2334A, H2337A, H2480A and H2541A. To view similar designs with a 5th bedroom please search our plans H2735A and H2737A.
| Overall Living Sq Ft | 2257 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 59 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 67 |
| Depth Inches | 2 |
| Ridge Height | 22'4" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Stucco front, Sheet siding on sides and rear |
| Floor One Sq Ft | 2257 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 239 |
| Garage Sq Ft | 523 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Crawl Space |