More Views
House Plan #RDS2213
Price range: $760.00 through $1,170.00
Quick Overview
One & Half Story
2150 sq ft
Price range: $760.00 through $1,170.00
One & Half Story
One & Half Story
| Overall Living Sq Ft | 2150 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | 5 Sets, 8 Sets, CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 50 |
| Width Inches | 8 |
| Depth Feet | 60 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 30' 0" |
| Wall Construction | 2x4 |
| Exterior Finish | Vinyl siding & Brick veneer |
| Floor One Sq Ft | 1651 |
| Floor Two Sq Ft | 499 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 590 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Materials List | Materials List |
Price range: $760.00 through $1,170.00
One & Half Story
One & Half Story
| Overall Living Sq Ft | 2150 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | 5 Sets, 8 Sets, CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 50 |
| Width Inches | 8 |
| Depth Feet | 60 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 30' 0" |
| Wall Construction | 2x4 |
| Exterior Finish | Vinyl siding & Brick veneer |
| Floor One Sq Ft | 1651 |
| Floor Two Sq Ft | 499 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 590 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Materials List | Materials List |