More Views
House Plan #H2091A
Price range: $1,610.00 through $2,845.00
Quick Overview
To view similar designs please search our plans
2091 sq ft
Price range: $1,610.00 through $2,845.00
To view similar designs please search our plans
To view similar designs please search our plans
| Overall Living Sq Ft | 2091 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement (included) |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 61 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 86 |
| Depth Inches | 8 |
| Ridge Height | 22'-4" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 6" frame walls on main level and 8" concrete block walls at basement |
| Exterior Finish | Stucco finish on front, Siding on sides and rear |
| Floor One Sq Ft | 2091 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1993 |
| Porches Sq Ft | 594 |
| Garage Sq Ft | 1132 |
| Total Covered Sq Ft | 5810 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Optional Foundation | Slab, Crawl Space, Basement |