More Views
House Plan #DD2889-V1
Quick Overview
2288 sq ft
| Overall Living Sq Ft | 2288 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Construction Package, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, PDF File, Reproducible Set |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 30 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 54 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 28'-7" |
| Main Ceiling Height | 9'-0" |
| Wall Construction | 2x6 |
| Floor One Sq Ft | 1025 |
| Floor Two Sq Ft | 1263 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 54 |
| Garage Sq Ft | 462 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 8:12 |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Half Baths | 1 |
| Secondary Ceiling Height | 8'-0" |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Materials List | Materials List |