More Views
House Plan #H1892A
Quick Overview
To view similar plans please search our plan H1840A, 1885B-SLM, 1885C-SLM, H1902B, H1907, H1947A, H1947B, H1949B, H2016A, H2026B and H2791A.
To view similar plans please search our plan H1840A, 1885B-SLM, 1885C-SLM, H1902B, H1907, H1947A, H1947B, H1949B, H2016A, H2026B and H2791A.
To view similar plans please search our plan H1840A, 1885B-SLM, 1885C-SLM, H1902B, H1907, H1947A, H1947B, H1949B, H2016A, H2026B and H2791A.
| Overall Living Sq Ft | 1892 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 72 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 51 |
| Depth Inches | 8 |
| Ridge Height | 22' 0" |
| Main Ceiling Height | 9' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Lap siding on entire house |
| Floor One Sq Ft | 1892 |
| Floor Two Sq Ft | 386 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 386 |
| Basement Sq Ft | 1892 |
| Porches Sq Ft | 433 |
| Garage Sq Ft | 504 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 8:12 |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Slab, Crawl Space, Walkout Basement |
To view similar plans please search our plan H1840A, 1885B-SLM, 1885C-SLM, H1902B, H1907, H1947A, H1947B, H1949B, H2016A, H2026B and H2791A.
To view similar plans please search our plan H1840A, 1885B-SLM, 1885C-SLM, H1902B, H1907, H1947A, H1947B, H1949B, H2016A, H2026B and H2791A.
| Overall Living Sq Ft | 1892 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 72 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 51 |
| Depth Inches | 8 |
| Ridge Height | 22' 0" |
| Main Ceiling Height | 9' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Exterior Finish | Lap siding on entire house |
| Floor One Sq Ft | 1892 |
| Floor Two Sq Ft | 386 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 386 |
| Basement Sq Ft | 1892 |
| Porches Sq Ft | 433 |
| Garage Sq Ft | 504 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 8:12 |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Slab, Crawl Space, Walkout Basement |