More Views
House Plan #GHD3099
Quick Overview
*Standard Frame Construction
*Good-Sized Living Room
*Eating Bar In Kitchen
*Kitchen Pantry
*Den
*Covered Entry
*2-Car Garage
*Walk-In Closet In Master Suite
*Double Sinks In Master Bedroom
*Standard Frame Construction
*Good-Sized Living Room
*Eating Bar In Kitchen
*Kitchen Pantry
*Den
*Covered Entry
*2-Car Garage
*Walk-In Closet In Master Suite
*Double Sinks In Master Bedroom
*Standard Frame Construction
*Good-Sized Living Room
*Eating Bar In Kitchen
*Kitchen Pantry
*Den
*Covered Entry
*2-Car Garage
*Walk-In Closet In Master Suite
*Double Sinks In Master Bedroom
| Overall Living Sq Ft | 1855 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement, Daylight Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 34 |
| Width Inches | 1 |
| Depth Feet | 69 |
| Depth Inches | 11 |
| Ridge Height | 27'11" |
| Main Ceiling Height | 778 |
| Wall Construction | 2x6 |
| Exterior Finish | Lap siding |
| Floor One Sq Ft | 952 |
| Floor Two Sq Ft | 903 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 312 |
| Basement Sq Ft | 952 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 623 |
| Total Covered Sq Ft | 3742 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Daylight Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
*Standard Frame Construction
*Good-Sized Living Room
*Eating Bar In Kitchen
*Kitchen Pantry
*Den
*Covered Entry
*2-Car Garage
*Walk-In Closet In Master Suite
*Double Sinks In Master Bedroom
*Standard Frame Construction
*Good-Sized Living Room
*Eating Bar In Kitchen
*Kitchen Pantry
*Den
*Covered Entry
*2-Car Garage
*Walk-In Closet In Master Suite
*Double Sinks In Master Bedroom
| Overall Living Sq Ft | 1855 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement, Daylight Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 34 |
| Width Inches | 1 |
| Depth Feet | 69 |
| Depth Inches | 11 |
| Ridge Height | 27'11" |
| Main Ceiling Height | 778 |
| Wall Construction | 2x6 |
| Exterior Finish | Lap siding |
| Floor One Sq Ft | 952 |
| Floor Two Sq Ft | 903 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 312 |
| Basement Sq Ft | 952 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 623 |
| Total Covered Sq Ft | 3742 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Daylight Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |