More Views
House Plan #H1509A
Quick Overview
To view similar designs please search for plans H1482A, H1489A, H1510A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
To view similar designs please search for plans H1482A, H1489A, H1510A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
To view similar designs please search for plans H1482A, H1489A, H1510A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
| Overall Living Sq Ft | 1509 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 50 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 54 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 19'-1" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Tabby on entire house |
| Floor One Sq Ft | 1509 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 41 |
| Garage Sq Ft | 522 |
| Total Covered Sq Ft | 2072 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |
To view similar designs please search for plans H1482A, H1489A, H1510A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
To view similar designs please search for plans H1482A, H1489A, H1510A, H1604A, H1613A, H1613B, H1617A, H1641A, H1672A, H1677A & H1725A.
| Overall Living Sq Ft | 1509 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 50 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 54 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 19'-1" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Tabby on entire house |
| Floor One Sq Ft | 1509 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 41 |
| Garage Sq Ft | 522 |
| Total Covered Sq Ft | 2072 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |