More Views
House Plan #GHD2019
Quick Overview
*Insulated Concrete Form Construction
*Large Great Room
*Dining Nook
*Kitchen Island
*Office
*Large Master Suite
*Covered Porches
*Basement
*Three Car Garage
*Attic
*Storage
*Insulated Concrete Form Construction
*Large Great Room
*Dining Nook
*Kitchen Island
*Office
*Large Master Suite
*Covered Porches
*Basement
*Three Car Garage
*Attic
*Storage
*Insulated Concrete Form Construction
*Large Great Room
*Dining Nook
*Kitchen Island
*Office
*Large Master Suite
*Covered Porches
*Basement
*Three Car Garage
*Attic
*Storage
| Overall Living Sq Ft | 4681 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 81 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 51 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 24'9" |
| Main Ceiling Height | 94 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding, Stone |
| Floor One Sq Ft | 2022 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 637 |
| Basement Sq Ft | 2022 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 645 |
| Total Covered Sq Ft | 5366 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 8:12 |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 2 |
| Reverse Options | No Options, Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
*Insulated Concrete Form Construction
*Large Great Room
*Dining Nook
*Kitchen Island
*Office
*Large Master Suite
*Covered Porches
*Basement
*Three Car Garage
*Attic
*Storage
*Insulated Concrete Form Construction
*Large Great Room
*Dining Nook
*Kitchen Island
*Office
*Large Master Suite
*Covered Porches
*Basement
*Three Car Garage
*Attic
*Storage
| Overall Living Sq Ft | 4681 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 81 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 51 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 24'9" |
| Main Ceiling Height | 94 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap Siding, Stone |
| Floor One Sq Ft | 2022 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 637 |
| Basement Sq Ft | 2022 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 645 |
| Total Covered Sq Ft | 5366 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 8:12 |
| Foundation | Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 2 |
| Reverse Options | No Options, Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |