More Views
House Plan #GHD2051
Quick Overview
*Insulated Concrete Form
*Concrete Patio
*Sewing/Utility Room
*2 Car Garage
*Covered Entry Porch
*2 Walk-In Closets
*Large Living Room
*Kitchen Island
4475 sq ft
*Insulated Concrete Form
*Concrete Patio
*Sewing/Utility Room
*2 Car Garage
*Covered Entry Porch
*2 Walk-In Closets
*Large Living Room
*Kitchen Island
*Insulated Concrete Form
*Concrete Patio
*Sewing/Utility Room
*2 Car Garage
*Covered Entry Porch
*2 Walk-In Closets
*Large Living Room
*Kitchen Island
| Overall Living Sq Ft | 4475 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Crawl Space |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 3 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 90 |
| Width Inches | 6 |
| Depth Feet | 76 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 19'6" |
| Main Ceiling Height | 778 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Stone, Stucco |
| Floor One Sq Ft | 3235 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1240 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 698 |
| Total Covered Sq Ft | 5173 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Crawl Space |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 2 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
| Half Baths | 1 |