More Views
House Plan #GHD2096
Quick Overview
*Workshop
*Recreation Room
*Storage Room
*Covered Deck
*Fireplace In Great Room
*Breakfast Nook
*Den
*Full Master Bathroom With Spa Tub
*Spa On Deck
*Kitchen Island
4286 sq ft
*Workshop
*Recreation Room
*Storage Room
*Covered Deck
*Fireplace In Great Room
*Breakfast Nook
*Den
*Full Master Bathroom With Spa Tub
*Spa On Deck
*Kitchen Island
*Workshop
*Recreation Room
*Storage Room
*Covered Deck
*Fireplace In Great Room
*Breakfast Nook
*Den
*Full Master Bathroom With Spa Tub
*Spa On Deck
*Kitchen Island
| Overall Living Sq Ft | 4286 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement, Daylight Basement |
| Bedrooms | 5 |
| Full Baths | 4 |
| Garage Stalls | 3 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 115 |
| Width Inches | 2 |
| Depth Feet | 59 |
| Depth Inches | 7 |
| Ridge Height | 20'6" |
| Main Ceiling Height | 2496 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap siding, Stone |
| Floor One Sq Ft | 2143 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 2143 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 1216 |
| Total Covered Sq Ft | 6715 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Daylight Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 2 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |