More Views
House Plan #GHD3295
Quick Overview
*Standard frame construction
*Beach/Coastal Style
*Airplane Hanger
*Large Family Room
*Storage
*Mechanical Room
*2 Car Garage
*Wraparound Deck
*Large Great Room
*Walk-In Closet
*Loft
*Standard frame construction
*Beach/Coastal Style
*Airplane Hanger
*Large Family Room
*Storage
*Mechanical Room
*2 Car Garage
*Wraparound Deck
*Large Great Room
*Walk-In Closet
*Loft
*Standard frame construction
*Beach/Coastal Style
*Airplane Hanger
*Large Family Room
*Storage
*Mechanical Room
*2 Car Garage
*Wraparound Deck
*Large Great Room
*Walk-In Closet
*Loft
| Overall Living Sq Ft | 4100 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement, Daylight Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 4 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 114 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 72 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 35'5" |
| Main Ceiling Height | 3615 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap siding, Brick |
| Floor One Sq Ft | 1885 |
| Floor Two Sq Ft | 330 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1885 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 966 |
| Total Covered Sq Ft | 6677 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 10 1:2 |
| Foundation | Daylight Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 2 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |
*Standard frame construction
*Beach/Coastal Style
*Airplane Hanger
*Large Family Room
*Storage
*Mechanical Room
*2 Car Garage
*Wraparound Deck
*Large Great Room
*Walk-In Closet
*Loft
*Standard frame construction
*Beach/Coastal Style
*Airplane Hanger
*Large Family Room
*Storage
*Mechanical Room
*2 Car Garage
*Wraparound Deck
*Large Great Room
*Walk-In Closet
*Loft
| Overall Living Sq Ft | 4100 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Basement, Daylight Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 4 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 114 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 72 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 35'5" |
| Main Ceiling Height | 3615 |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Lap siding, Brick |
| Floor One Sq Ft | 1885 |
| Floor Two Sq Ft | 330 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 1885 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 966 |
| Total Covered Sq Ft | 6677 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 10 1:2 |
| Foundation | Daylight Basement |
| Master Bedroom Floor | 2 |
| Laundry Floor | 2 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |