More Views
House Plan #H1603A Duplex
Quick Overview
This is a Duplex with 3 BR/2 Bath & 1603 sq.ft. in each unit and garage. Total covered area of entire duplex is 4704 sq. ft.
This is a Duplex with 3 BR/2 Bath & 1603 sq.ft. in each unit and garage. Total covered area of entire duplex is 4704 sq. ft.
This is a Duplex with 3 BR/2 Bath & 1603 sq.ft. in each unit and garage. Total covered area of entire duplex is 4704 sq. ft.
| Overall Living Sq Ft | 3206 |
|---|---|
| Plan Type | Multi-Plex |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 56 |
| Width Inches | 4 |
| Depth Feet | 66 |
| Depth Inches | 6 |
| Ridge Height | 26'-4" |
| Main Ceiling Height | 9' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Board & batten on entire house. |
| Floor One Sq Ft | 1011 |
| Floor Two Sq Ft | 593 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 329 |
| Garage Sq Ft | 420 |
| Total Covered Sq Ft | 4704 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Secondary Ceiling Height | 8 |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |
This is a Duplex with 3 BR/2 Bath & 1603 sq.ft. in each unit and garage. Total covered area of entire duplex is 4704 sq. ft.
This is a Duplex with 3 BR/2 Bath & 1603 sq.ft. in each unit and garage. Total covered area of entire duplex is 4704 sq. ft.
| Overall Living Sq Ft | 3206 |
|---|---|
| Plan Type | Multi-Plex |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Bedrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 56 |
| Width Inches | 4 |
| Depth Feet | 66 |
| Depth Inches | 6 |
| Ridge Height | 26'-4" |
| Main Ceiling Height | 9' |
| Wall Construction | 2" x 4" Frame |
| Exterior Finish | Board & batten on entire house. |
| Floor One Sq Ft | 1011 |
| Floor Two Sq Ft | 593 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 329 |
| Garage Sq Ft | 420 |
| Total Covered Sq Ft | 4704 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Secondary Ceiling Height | 8 |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |