More Views
House Plan #H2730A
Quick Overview
To view similar plans search for H2315A, H2452A and H2727A.
2730 sq ft
To view similar plans search for H2315A, H2452A and H2727A.
To view similar plans search for H2315A, H2452A and H2727A.
| Overall Living Sq Ft | 2730 |
|---|---|
| Plan Type | House |
| Plan Sets | CAD File, PDF File |
| Foundation Options | Basement, Crawl Space, Slab (included), Walkout Basement |
| Bedrooms | 4 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 3986 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 1 |
| Width Feet | 59 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 74 |
| Depth Inches | 4 |
| Ridge Height | 25'2" |
| Main Ceiling Height | 10' |
| Wall Construction | 2" x 4" frame |
| Floor One Sq Ft | 2730 |
| Floor Two Sq Ft | 0 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 24 |
| Garage Sq Ft | 445 |
| Total Covered Sq Ft | 0 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Basement, Crawl Space, Slab, Walkout Basement |
| Master Bedroom Floor | 1 |
| Laundry Floor | 1 |
| Additional Information | No Materials List available. |
| Reverse Options | Mirror, Right-Reading |
| Optional Foundation | Basement, Walkout Basement |