More Views
House Plan #GHD2053 Garage
Price range: $120.00 through $1,300.00
Quick Overview
*Insulated Concrete Form
*2 Car Garage
*Attic Storage
*Shop
*3/4 Bathroom
4356 bedrooms
Price range: $120.00 through $1,300.00
*Insulated Concrete Form
*2 Car Garage
*Attic Storage
*Shop
*3/4 Bathroom
*Insulated Concrete Form
*2 Car Garage
*Attic Storage
*Shop
*3/4 Bathroom
| Overall Living Sq Ft | 0 |
|---|---|
| Plan Type | Garage |
| Plan Sets | *Study Kit, 5 Sets, 8 Sets, CAD File, Reproducibles |
| Foundation Options | Slab |
| Bedrooms | 4356 |
| Full Baths | 1 |
| Garage Stalls | 2 |
| Levels | 2 |
| Width Feet | 40 |
| Width Inches | 0 |
| Depth Feet | 40 |
| Depth Inches | 0 |
| Ridge Height | 27'1" |
| Wall Construction | 12" Insulated Concrete Form |
| Exterior Finish | Shake, Lap Siding, Stucco |
| Floor One Sq Ft | 1520 |
| Floor Two Sq Ft | 1160 |
| Floor Three Sq Ft | 0 |
| Bonus Sq Ft | 0 |
| Basement Sq Ft | 0 |
| Porches Sq Ft | 0 |
| Garage Sq Ft | 0 |
| Total Covered Sq Ft | 2680 |
| Balcony Sq Ft | 0 |
| Main Roof Pitch | 7' 12" |
| Foundation | Slab |
| Master Bedroom Floor | 202 |
| Laundry Floor | 195 |
| Reverse Options | Right-Reading |
| Additional Sets | 1 Additional Set, 2 Additional Sets, 3 Additional Sets, 4 Additional Sets, 5 Additional Sets |